vetra logo1-1

Laisvalaikis. Šokiai.


IMG 5461

 

Laisvalaikis tradiciškai apibrėžiamas, kaip laikas, laisvas nuo apmokamo darbo, nuo buitinių ir fiziologinių reikmių tenkinimo. Jis vertintinas kaip ypač svarbi erdvė, suteikianti žmogui galimybę save tobulinti bei realizuoti, turėti individualų pasirinkimą. Tai atspindi žmogaus savijautą, lemia jo pasitenkinimo gyvenimu lygi, t.y. nusako jo gyvenimo kokybę. Laisvalaikio įprasminimas, jo vertybės supratimas priklauso nuo visuomenės politinės ideologijos, industrializacijos laipsnio, ekonomikos, religinės bei kultūrinės tradicijos konteksto. Laisvalaikio veiklos pasirinkimas dažnai atitinka stereotipinius tipiško ar „tinkamo“ elgesio įvaizdžius, įsigalėjusius masinėje sąmonėje. Šiuolaikinė visuomenė vietoj „kūrybos kultūros“ diegia „vartojimo kultūrą“.

 

 

Pramogų pasaulis šiandien siūlo daugybę būdų, kaip praleisti laisvalaikį. Pasirinkimą dažniausiai lemia amžius, dirbamas darbas, individualūs pomėgiai ir galimybės.

Šį kartą kalbėsiu apie universalią, vis populiarėjančią pramogą - šokius. Universalią todėl, kad pirmiausia čia nėra svarbus amžius. Šokti gali visi, net ir tie, kurie negali vaikščioti. Dabar jau organizuojamos ir tokios šokių pamokos, ir net konkursai, kuomet vienas partnerių yra neįgalus, prikaustytas prie neįgaliųjų vežimėlio. Kitas universalumo aspektas - galimybė rinktis iš gausybės skirtingų šokių krypčių ir stilių, taigi kiekvienas gali atrasti šokį, atitinkantį jo temperamentą, fizines galimybes, bendravimo poreikius, pavyzdžiui, šokti poroje, solo ar grupėje. Bene svarbiausias šokio, kaip poilsio formos, universalumą įrodantis bruožas - tai, kad šokis yra atgaiva ir kūnui, ir sielai. 

Šokiai – tai puikus būdas gerai praleisti laiką, susipažinti su naujais žmonėmis, nustebinti partnerį ar tiesiog pasportuoti. Besisukant šokių aikštelėje nuvarva ne vienas prakaito lašas, o jei tai ne paprastas klubinis šokis, o ypatingas šokis, kurio judesius žino ne kiekvienas, paprakaituoti tenka dar labiau.
Užsienyje šokių mokyklos itin populiarios, nes mokėjimas šokti tiek tarp moterų, tiek tarp vyrų, laikomas gero tono ženklu. Tad nuėjus į klubą nevertėtų nustebti pamačius profesionalių šokių judesių ar pamatyti porą, šokančią taip, tarsi ką tik nužengusią iš šokių čempionato.

 

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja 82 šokių klubai, kuriuose dirba per 130 trenerių. Vis daugiau lankytojų, norinčių išmokti šokių meno, aplanko šokių klubus. Kodėl žmonės mokosi šokti? Vienus į šokių pamokas atveda neišvengiama būtinybė: viena kita išvyka į užsienio šalis, vakarėliai po dalykinių susitikimų, konferencijų ir... kelios nejaukios akimirkos, kai į kvietimą šokti tenka atsakyti "ne". Kita priežastis - artėjančios išleistuvės ar vestuvės, kur valsas - tradicinė iškilmių dalis. Dar viena grupė žmonių, o jų dauguma, - tai ieškantys vietos, kur būtų galima smagiai leisti laiką kartu su gyvenimo partneriu ar grupe draugų, bendradarbių. Paprastai ieškoma tokios poilsio formos, kur nereiktų lieti prakaito, bet kūnas visgi gautų tam tikrą fizinį krūvį, kur galima būtų išmokti ko nors naujo, bet nesudėtingo ir nereikalaujančio didelių pastangų, ir, galų gale, kas teiktų džiaugsmą, atgaivintų, leistų užmiršti kasdienius darbus ir rūpesčius.

Pramoginių šokių sąvoka talpina daug įvairių, net ir labai skirtingų, šokių, kuriuos jungia tai, kad šie šokiai šokami ne pasirodymui, ne publikai, o savo malonumui, pramogai. Čia svarbiausia - teigiamos emocijos, poilsis, malonus bendravimas poroje ir šokančiųjų grupėje. Kad lankytojai išmoktų sėkmingai šokti šokius, nereikia ypatingų gebėjimų, išankstinio specialaus pasiruošimo, idealios klausos ar tobulo ritmo pojūčio. Pramoginiame šokyje naudojami paprasčiausi šokių judesiai, kuriuos gali greitai išmokti kiekvienas.

Šokių klubai konkuruoja su visais laisvalaikio sektoriaus dalyviais. Klientai renkasi tarp kino teatrų, teatrų, kavinių, barų, sporto centrų, muziejų, pramogų kompleksų.

Pagrindinė šokių klubų užduotis, kaip ištrūkti iš egzistuojančių raudonųjų konkurencijos vandenynų ir sukurti naują paklausą. Šiame darbe aptarsiu šešis pagrindinius žingsnius žydrųjų vandenynų strategijos link bei sukursiu ir nubrėšiu naują šokių klubų vertės kreivę pagal keturių veiksmų metodą.

 

Kaip sukurti žydrųjų vandenynų strategiją?

 1. Žvalgytis po alternatyvias pramonės šakas.

Šokių klubaikonkuruoja ne tik tarpusavyje ar su tokiomis šokių sritimis kaip liaudies ar šiuolaikiniai šokiai, bet ir su kitais laisvalaikio sektoriaus dalyviais. Žmonės renkasi pasyvų arba aktyvų laisvalaikio praleidimo būdą. Vieni eina į teatrus, kino teatrus, muziejus, tuo metu kiti lankosi sporto centruose, vandens atrakcionų parkuose, nuomojasi baidares arba tiesiog sėda ant dviračių. Taip pat šokių klubų konkurentai yra maitinimo sektoriaus atstovai. Nemaža dalis žmonių renkasi kavines, barus ar restoranus, norėdami pabendrauti su savo draugais po sunkios darbo savaitės.

Kuo šokių klubai išsiskiria iš alternatyvių šakų? Kodėl žmonės turėtų pasirinkti šokių klubą savo laisvalaikiui praleisti, o ne kita sritį? Šokis – tai sportas, menas bei bendravimo būdas. Ši sritis apjungia visą tai, ką kitos sritys siūlo mums atskirai. Čia gali ateiti tiek pasyvų, tiek ir aktyvų laisvalaikio praleidimo būdą mėgstantys žmonės. Kiekvienas gali pasirinkti individualiai pagal savo pageidavimą, šokti siekiant rezultatų ir intensyviai treniruojantis bei sportuojant, ar tiesiog pajudėti savo malonumui. Čia susiburia nemažas skaičius lankytojų, rengiami šokių vakarai su koncertine programa, švenčiami gimtadieniai. Tokiu būdu klientai greitai susibendrauja, randa naujų draugų arba net partnerių tolimesniam gyvenimui. Tai, jog yra patenkinami daugelio klientų poreikiai ir išsiskiria šokių klubus iš kitų laisvalaikio praleidimo šakų.

Laisvalaikio praleidimo būdus bei pagrindinius žmonių poreikius galime palyginti šioje lentelėje:

                

     1 Lentelė

laisv. praleidimo   būdai/pagr. tikslas

Bendrauti

Sportuoti

Grožėtis

Vaišintis

         

Kavinės

+

   

+

Sporto klubai

 

+

   

Važinėjimasis   dviračiu

 

+

   

Koncertai

   

+

 

Baidarės

 

+

   

Teatrai

   

+

 

Kino teatrai

   

+

 

Šokių klubai

+

+

+

+

 1. Žvalgytis po pramonės šakų strategines grupes.

Egzistuoja toks mitas, jog šokis yra labai brangus užsiėmimas. Žmonės dažnai maišo profesionalų sportą su laisvalaikio užsiėmimu. Tai yra pakankamai brangus sportas, todėl, jog šokėjai patys finansuoja savo išvykas į užsienio varžybas, Europos, pasaulio čempionatus, treniruotes. Firminiai rūbai, avalynė yra brangūs kaip ir bet kurioje kitoje sporto šakoje, skirtumas tik tas, jog čia viskas įsigyjama už savo lėšas. Bet čia eina kalba apie profesionalius šokėjus, kurie treniruojasi siekdama pasiekti geriausių rezultatų varžybose. Žmonėms, kurie ateina pašokti savo malonumui, reikia mokėti tik už treniruotes. Dabartiniai šokių kursai yra daugiau orientuoti į vidutinės socialinės klasės gyventojus. Čia lankosi taip pat ir aukštas pareigas užimantys asmenys, nes mokėjimas šokti yra etiketo dalis, kuri privaloma bet kuriame solidesniame vakarėlyje. Liko užmiršti žemiausio sluoksnio atstovai, kurie gauna mažas pajamas ir negali sau leisti lankytis dabartiniuose šokių klubuose. Siekiant padidinti lankytojų skaičių reiktų mažinti treniruočių kainas tam, jog čia galėtų rinktis skirtingų sluoksnių atstovai. Dabartinė šokių kursų kaina sostinėje yra 110-120 Lt į mėnesį. Palyginus su kitais sporto klubais kaina nėra didelė, tačiau ne visiem prieinama. Mano siūloma kaina būtų 60-70 Lt. Padidėjęs lankytojų skaičius kompensuotų kainų skirtumą.

Nuo seno buvo priimtina, jog šokti galima tik poroje. Tačiau ką daryti vienišom moterim, kurios nori judėti, išmokti šokti, tačiau neturi vyro arba draugo? Dabartiniai šokių klubai žengė žingsnį žydrųjų vandenynų strategijos link. Atsirado linijiniai šokių kursai, kurie siūlo moterims mokytis šokti po viena. Mokomi tie patys šokiai, tačiau jie šokami be partnerio.

Yra ir tokia dalis moterų, kurioms šokti po viena yra neįdomu, jos nori šokti poroje, tačiau poros neturi. Dar viena dalis nori turėti jau gerai šokantį partnerį, kuris ją vestų ir tokiu būdu ji greičiau mokytųsi šokio judesių. Labai plačiai JAV taikomas šokio mokymosi būdas yra samdytis profesionalų šokėją, kuris šokdamas kartu su kliente tuo pačiu ir moko ją šokti. Daugybė profesionalių Lietuvos šokėjų paliko savo partneres Lietuvoje ir išvyko dirbti į JAV. Ten jaunus šokėjus mielai samdosi pagyvenusios, į pensiją išėjusios moterys ir moka jiems už treniruotes didelius pinigus. Lietuvoje šis būdas dar nėra paplitęs, tačiau jis galėtų būti sėkmingai taikomas ir taip pritrauktų dar didesnį skaičių žmonių. Čia taip pat mes turime pakankamai vienišų, pasiturinčių moterų, kurios neturi kur leisti savo laisvo laiko.

Jei moteris yra kada nors patyrusi, kaip smagu šokti su vyru, kuris moka užtikrintai ir ramiai vesti šokį, vyru, globojančiu ir saugančiu ją aikštelėje, išvengiančiu susidūrimų su kitomis poromis, o po šokio ištariančiu malonų ir nuoširdų komplimentą, ji niekada nepamirš tų nuostabių akimirkų, to pasitikėjimo ir saugumo jausmo, kai galėjo atsipalaiduoti bei mėgautis muzika, šokiu ir maloniu bendravimu.
Po tokios patirties moteris savo gyvenimo partneriu niekada nepasirinks tokio, kuris nemokėtų šokti. Nebent tas vyras būtų padaręs svaiginančią karjerą ir galėtų suteikti moteriai neribotas finansines galimybes arba būtų neįtikėtinai geras meilužis. Arba – ir viena, ir kita. Prie tokių išvadų priėjo amerikietė, šokių studijos „Dance dance dance“ vadovė Gail Arias, atlikusi penkių šimtų 25-40 metų amžiaus moterų apklausą. Apklaustos moterys pirmenybę teikė šiek tiek rafinuotiems ir subtiliems vyrams. Jos teigė, jog pastebi raumeningus, gražiai sudėtus, bet domisi tais, kurie neabejingi menui. Gerbia atsakingai žiūrinčius į darbą, bet vertina tuos, su kuriais galima pakalbėti ne tik apie jų profesinius pasiekimus ir svaiginančias perspektyvas kylant karjeros laiptais. Moterys ieškojo vyrų, trokštančių iš gyvenimo daugiau, negu maisto, miego ir mėgstamo užsiėmimo.

Pagrindinė šokių klubų užduotis- kaip pritraukti daugiau vyrų į savo klubus. Dauguma jų turi tokį nusistatymą, jog šokti yra ne vyriškas užsiėmimas. Jie traukia į tokias sporto šakas kaip krepšinis ar futbolas. Tie vyrai, kurie ateina pirmą kartą mokytis šokti, dažniausiai būna atvesti žmonų ar draugių. Po pirmo pabandymo jų nuomonė keičiasi. Ne vienas vyras yra pasakęs, jog šokdamas pavargsta fiziškai labiau nei žaisdamas krepšinį. Norint priversti daugiau vyrų ateiti mokytis šokti, reiktų visuomenėje keisti bendrą nuomonę apie šokius. Reklamuojant šokių klubą siūlyčiau įdėti žymių šokančių vyrų, politikų pasisakymus. Reklaminis veidas netgi galėtų būti žymus krepšininkas, kuris teigtų, jog šokis yra aktyvus sportas. Tokiu būdu po truputį keistųsi visuomenės nuomonė.

Dar viena labai plati grupė – studentai. Jiems dažnai trūksta užsiėmimo po paskaitų, laiką jie leidžia sėdėdami bendrabučiuose. Studentų, norinčių išmokti šokti yra labai daug, tačiau daugumai šis užsiėmimas yra per brangus. Siūlyčiau daryti specialias studentų grupes, kur kaina būtų sumažinta iki minimumo. Galbūt ir negaus šokių klubas labai daug pelno iš šios grupės, bet šokių populiarinimas čia jau garantuotas.

Diagramoje Nr.1 galime palyginti dviejų šokių klubų kreives:

Tamsesnė linija vaizduoja klubą, veikiantį pagal žydrųjų vandenynų strategiją, šviesesnė žymi ankstesnių klubų veiklą.                                      

                                      1 Diagrama

Diagrama1

                   
   

 1. Žvalgytis po pirkėjų grandinę.

Anksčiau dauguma šokių žingsnių, šokių muzika buvo sudėtingi, suprantami tik jau patyrusiam šokėjui. Dabar didesnis dėmesys kreipiamas į paprastumą, žingsnių nesudėtingumą, labiau orientuojamasi į suaugusius žmones, kurie atėjo savo malonumui, norėdami pajudėti ir šiek tiek išmokti pagrindinių žingsnelių. Pasitaiko nemaža dalis klientų, kurie sunkiai pataiko į ritmą ir jiems tai sudaro papildomų problemų. Treneriams siūlyčiau rinktis kuo paprastesnę muziką. Studentams turėtų groti šiuolaikinės, vyresnio amžiaus žmonėms jų laikų melodijos, taip šokis bus dar malonesnis.

 1. Pažvelgti į papildomų produktų ir paslaugų rinką.

Norint ramiai praleisti savo laisvą laiką po darbo kažkur išėjus iš namų sutuoktiniams dažniausiai kylanti problema yra kur palikti savo atžalas. Šokių klubai orientuojasi į suaugusį klientą, bet visiškai nepagalvoja, jog praranda nemažą dalį lankytojų vien dėl to, kad nepasirūpina jų vaikais. Siūlau šokių klubuose įrengti atskirą nedidelę salytę, skirtą šokti vaikučiams. Su jais dirbtų šokių treneris, kuris žaidimo forma mokytų vaikus tų pačių šokių. Dabartiniuose šokių klubuose vaikai mokomi šokti po pamokų, siūlau tiesiog padaryti dar vieną, papildomą grupę vakare, skirtą vaikams, kurie ateitų kartu su savo tėveliais. Tokiu būdu šokti mokytųsi visa šeima.

Vieni žmonės darbą baigiau anksčiau, kiti vėliau. Yra ir tokių, kurie į šokių kursus atbėga tiesiai po darbo, net nespėję pavalgyti. Šokių centre įrengta kavinė teiktų džiaugsmo lankytojams, bei neštų papildomą pelną šokių klubo savininkams. Po treniruotės šokių klubo nariai turėtų galimybę pabendrauti su kolegomis, dar labiau susibendrauti su klube sutiktais naujais žmonėmis.

Dabartiniai šokių klubai teikia tik šokių pamokų paslaugas nesidairydami į kitą paslaugų rinką. Tačiau klientas visada pasirinks pirmoje vietoje tokį centrą, kuriame ras viską ko reikia vienoje vietoje. Čia neišvengiama būtu ir šokių reikmenų parduotuvė. Žinoma, asmenys atėję pašokti savo malonumui nėra profesionalūs šokėjai ir jiems nereikia specialių rūbų varžyboms, tačiau dauguma pageidauja įsigyti šokių avalynę. Tai nėra privaloma, tačiau kiekvienas renkasi pagal savo pageidavimus bei galimybes. Šokių avalynė gaminama iš natūralios odos, ji yra odiniu padu, neslysta, tad šokti su ja yra daug patogiau ir saugiau. Klientai norėdami avėti patogią avalynę turi specialiai vykti į didžiuosius Lietuvos miestus, kur ji yra gaminama. Tai vėlgi sukelia tam tikrų nepatogumų. Šokių reikmenų parduotuvėje žmonės galėtų įsigyti ir judesių nevaržančių, šokių treniruočių rūbų.

Šokių centruose, įsteigus papildomų paslaugų rinką padidės pajamos, kurios padės sumažinti šokių kursų kainą.

 1. Pažvelgti, kaip bendraujama su pirkėjais – remiantis funkcionalumu ar emocijomis.

Šokių klubai, tai vieta, kur žmonės susirenka dažniausiai norėdami šiek tiek pajudėti, bei pabendrauti su žmonėmis. Tačiau yra tokia dalis klientų, kurie tiesiog neturi laiko ir nori greitai išmokti šokti be jokių papildomų emocijų. Tiems siūlyčiau papildomas pamokas, kur treneris dirba atskirai su viena pora. Kadangi visas trenerio dėmesys sutelktas į du žmones, o ne į visą grupę, rezultatas pasiekiamas daug greičiau. Dažniausiai kursai vyksta du ar tris kartus savaitėje po 90 min. ,o papildoma pamoka užtrunka tik 45 min. Tokiu būdu mokytis šokti galėtų ir kompleksuojantys asmenys, kurie varžosi savo judesių.

 1. Žvelgti nepaisant laikmečio.

Blogėjant Lietuvos ekonominiai padėčiai žmonės mažiau galvoja kaip turiningai praleisti savo laisvalaikį. Dažniausia priežastis – finansinės galimybės. Grįžę iš darbų vakarus gyventojai leidžia prie televizoriaus ar kompiuterio. Kaip paskatinti užsisėdėjusius, paniurusius žmones pradėti judėti ir įdomiai leisti laisvalaikį? Šokiai tai yra tokia sritis, kur vieną kartą pabandžius paskui sunku atsisakyti. Net ir tie, kurie pirmą kartą būna „atitempti“ per prievartą, paskui šoka daugelį metų. Tad šokių klubų tikslas turėtų būti pritraukti žmones ateiti pabandyti šokti. Dažnas sugundomas yra įvairiomis akcijomis (pvz. Už vieną moki, kitam pusė kainos, arba, už kiekvieną atvestą draugą 10 % nuolaida). Taip pat nemažai naujų klientų pritraukia nesenai išpopuliarėję dovanų kuponai. Pirkėjas nežinodamas ką padovanoti savo draugui, dovanoja šokių pamokų kuponą. Šis galbūt net neketino eiti mokytis šokti, tačiau pabandęs, kitą mėnesį už šokių pamokas susimokės ir pats.

Pagrindinė šokių klubų problema yra per maža reklama. Retai kada pamatome afišą gatvėje, reklamą spaudoje, televizijoje ar internete kviečiančią mokytis šokti. Taip garsiai skamba kino teatrų, kavinių, sporto klubų pavadinimai, o šokių centrai pasirodo vos keliose vietose. Nesusidūręs su šokiais žmogus net neįsivaizduoja, kad Lietuvoje yra daugiau nei 80 vietų kur galima mokytis šokti. Šokių klubai yra ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, jie įsikūrę ir mažuose miesteliuose.

Šokį labiausiai išpopuliarino ne per seniausiai atsiradusi naujiena, šokių projektai televizijoje:

Per Lietuvos televizijos kanalus nuvilnijus nemažo populiarumo bei atgarsių sulaukusiems televizijos projektams „Lietuvos šokių dešimtukas“ bei „Šok su žvaigžde“, didesnio dėmesio sulaukė šokių pamokas bei užsiėmimus siūlančios įmonės.

Internetinės įspūdžio dovanų parduotuvės LaisvalaikioDovanos.lt projektų vadovo Roko Černiausko teigimu, šokių pamokų rodymas televizijoje buvo puiki ir labai juntama netiesioginė reklama.

„Įsisukus televizinei šokių konkursų karuselei sulaukėme trigubai didesnio susidomėjimo mūsų siūloma dovana  „Pramoginių šokių pamoka“. Dažniausiai šios dovanos buvo užsakinėjamos įmonėse bendradarbiams“, - sakė LaisvalaikioDovanos.lt vadovas.

[http://www.vtv.lt/naujienos/ekonomika/po-televizijos-projektu-sokiu-pamoku-dovanojimo-bumas.html, 2008 09 24]

Tokie televizijos projektai yra begalo populiarūs visame pasaulyje. Pirmasis šou „Stricly come dancing“ buvo parodytas 2004 metaisper BBC One televiziją. Jis įgijo didelį populiarumą. Šio šou formatas greitai paplito į kitas pasaulio šalis. JAV pasirodė projektas „Dancing with the stars“. Brazilija, Bulgarija, Argentina, Čekija, Kroatija, Vokietija, Indija, Izraelis, Italija, Japonija, Nyderlandai, Naujoji Zelandija, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Peru, Rumunija, Rusija, Serbija, Slovakija, Pietų Afrikos Respublika, Turkija, Ukraina, tai šalys, kuriose šis projektas išpopuliarėjo akimirksniu. 2006 m. šis šou pateko į Top 10 populiariausių laidų sąrašą 17-oje šalių. Ne išimtis ir Lietuva. Projektai „Šok su žvaigžde“ ir „Lietuvos šokių dešimtukas“ padarė didžiulę reklamą šokių klubams. Po šių projektų šokių klubai sulaukė gausaus lankytojų pagausėjimo, ypač didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Tačiau nereiktų apsiriboti vien tik televizijų rengiamais projektais. Šokių centrai turėtų daugiau investuoti į reklamą, į šokio populiarinimą, taip sulauktų dar gausesnio lankytojų skaičiaus.

Keturių veiksmų metodas.

 

Siekiant sukurti naują vertės kreivę, reikia atsakyti į 4 svarbiausius klausimus pagal keturių veiksmų metodą:

Panaikinti

 • Sudėtingus   šokių žingsnius
 • Renerių   siekimą ruošti tik profesionalius šokėjus

Pakylėti

 • Reklamą
 • Šokių   įvairovę
 • Akcijų   įvairovę
 • Dovanų   kuponus

Sumažinti

 • Kainą
 • Muzikos,   šokių žingsnių sudėtingumą

Sukurti

 • Galimybę   samdytis profesionalų asmeninį partnerį
 • Šokių   pamokas vaikams vakare

Norint, jog šokių klubas išsiskirtų iš kitų šokių centrų ir nekonkuruotų si kitais laisvalaikio sektoriaus dalyviais ir siekiant „Žydrųjų vandenynų“ strategijos reiktų panaikinti sudėtingus šokių žingsnius, bei treneriams pradėti orientuotis labiau į žmogų, atėjusį pašokti savo malonumui, tačiau nesitreniruoti varžyboms. Tam, jog šokiai būtų prieinami įvairesnei masei žmonių, visų pirma reikia mažinti užsiėmimų kainą, bei palengvinti žingsnius, naudoti melodijas, su aiškiai suprantamu ritmu. Mano manymu, šokių klubai mažai naudojasi reklamos paslaugomis, siūlyčiau pakylėti reklamą, padidinti šokių įvairovę, jog kiekvienas atrastų tai, kas jam arčiau širdies. Norint padidinti klientų skaičių rekomenduočiau šokių klubui taikyti įvairias akcijas, siūlyti įsigyti žmonėm dovanų kuponus. Šiais laikais, kai žmogus nebeturi laiko galvoti, važiuoti, rinkti, pirkti dovaną, paprasčiausias būdas įsigyti dovanų kuponą internetu. Dabartiniai šokių klubai siūlo tik šokių paslaugas ir neišnaudoja papildomos rinkos galimybių. Mano siūlomos kavinė bei šokių parduotuvė – patogumas klientui, bei papildomos pajamos centro savininkui. Siūlau sukurti individualias pamokas tiems, kas neturi laiko ar noro mokytis šokti su kitais žmonėmis. Ir viena įdomiausių paslaugų, kurią siūlyčiau sukurti Lietuvos šokių klubuose, tai galimybė nusisamdyti profesionalų šokių partnerį. Ši paslauga mano manymu turėtų sulaukti gana didelio moterų susidomėjimo, nes kiekvienai moteriai šokti yra maloniau su profesionalu, kuris moka moterį vesti ir nelipa ant kojų.

Remiantis keturių veiksmų metodu, pabandžiau sukurti ir nubrėžti naują šokio klubo vertės kreivę:

Ryškioji linija – naujasis šokių klubas, plonoji žymi kaip veikia dabartiniai šokių klubai.                                      

                                             2 Diagrama  
Diagrama 2

Klientai visada reikalavo ir reikalaus kuo mažesnės kainos, kuo geresnės kokybės ir gausesnio pasirinkimo. Užuot konkuravę tarpusavyje ar su kitais laisvalaikio sektoriaus dalyviais, šokių klubai turėtų žengti žingsnį žydrųjų vandenynų strategijos link. Savo darbe aš pabandžiau parodyti, kokiais būdais galima būtų tai padaryti išsiskiriant iš savo konkurentų. Mano siūlomos tam tikros naujos paslaugos padidintų žmonių susidomėjimą šokiais ir pagausintų norinčiųjų šokti gretas.

Literatūra:

Lilija Kublickienė: Laisvalaikio sociologija: paradigmų skirtumai.

Peržiūrėta 2008 09 21, adresu: http://images.katalogas.lt/maleidykla/fil2/F-35.pdf

 vtv.lt: Po televizijos projektų – šokių pamokų dovanojimo bumas.

Peržiūrėta 2008 09 23, adresu: http://www.vtv.lt/naujienos/ekonomika/po-televizijos-projektu-sokiu-pamoku-dovanojimo-bumas.html

Šokių studijos „Dance dance dance“ svetainė.

Peržiūrėta 2008 09 20, adresu: http://www.dancedancedance.com/jabio.htm

Krescenijus Stoškus: Menas ir laisvalaikio kultūra. Vilnius: Mintis 1981

Antanas Buračas: Vartojimas ir laisvalaikis. Vilnius: Mintis 1986

Lietuvos sportinių šokių federacijos svetainė.

Peržiūrėta 2008 09 17, adresu:  www.dancesport.lt

Tarptautinės sportinių šokių federacijos svetainė.

Peržiūrėta 2008 09 17, adresu:  www.idsf.net

Laisvoji enciklopedija – Vikipedija.

Peržiūrėta 2008 09 20, adresais: http://en.wikipedia.org/wiki/Dancing_with_the_Stars,

http://en.wikipedia.org/wiki/Strictly_Come_Dancing

Autorė: Irma Ržeuskytė,

klubo „VĖTRA“ trenerė.