vetra logo1-1

Šokio nauda sveikatai


IMG 4282 

Į sveikatą!

,,Žmogus ,,prasideda" iš ritmo. Mamos širdies plakimą jis girdi jau įsčiose. Organizmas - sudėtinga savireguliacijos sistema, jo funkcionavimą, be kitų fiziologinių veiksnių, palaiko ritmas. Širdis, vidaus organai, raumenys, taip pat psichologiniai procesai veikia ritmingai. Kuo labiau mūsų ritmas sutaps su gamtos ritmu, tuo gyvenimas, fizinis kūnas ir emocinė būsena bus harmoningesni.

 

Išmokti šokti gali kiekvienas. Tik 0,1 proc. žmonių tai niekada nepavyksta. Pradedančiojo šokti fizinio pasiruošimo lygis gali būti įvairus. Amžius - taip pat. Šokių judesiai organizmą veikia kompleksiškai, t.y. vysto ne vieną raumenų ar organų grupę, o viską kartu. Šokantiems fizinis krūvis tenka visam kūnui vienodai. Žinoma, šokant skirtingus šokius, daugiau jo tenka skirtingoms raumenų grupėms. Užtenka žvilgtelti į profesionalių šokėjų - pavyzdžiui, balerinos ir Lotynų Amerikos šokių atlikėjos - kūno sudėjimą.

Gali pasirodyti, kad šokti lėtą valsą yra paprasta, tačiau, būtent lėtas valsas labiausiai skatina prakaituoti. ,,Atrodo, ,,suvaikštai" žingsnelį, ir viskas, tačiau pradedantieji turi galvoti apie techniką, taisyklingą pėdos padėtį, svorio perkėlimą nuo vienos kojos ant kitos, pagaliau apie tai, kaip nenuminti partneriui kojos. Kad padarytum tris žingsnelius, turi nepamiršti daugybės dalykų. Kalorijos dega vien jau nuo mąstymo." Dar sunkiau profesionalams.Šis sportas nėra dėkingas, nes 1,5-2 minutė šokio prilyginama 800 m bėgimui. Šokėjų krūvis didesnis nei sprinterių, bet mažesnis nei stajerių. Neprofesionalams kiek kitaip - šokių tempas ir trukmė yra optimalūs, todėl traumų tikimybė nedidelė, pagal laiko ir krūvio santykį tai sveika širdžiai."

Sporto ar šokių salė?

Medicinos mokslų daktarės gastroenterologės, argentinietiško tango šokėjos ir mokytojos Godos Denapienės nuomone, kelias į vyro širdį - per skrandį, o į moters - per šokį. "Tai gyvenimo patikrinta tiesa. Šokant keičiasi viskas." Pasak jos, šokis - optimaliausias būdas gerai jaustis. "Tai filosofija... Pirma, mokaisi judėti. Antra, šoki su partneriu, taigi... mokaisi bendrauti. Trečia, kai šoki partnerio partiją, mokaisi vesti, galvoti į priekį... Kai šoki moters partiją, turi mokėti paklusti, sekti, tačiau paklusti nereiškia būti pasyviai - turi reaguoti į partnerio siunčiamą impulsą. Jai rodomą kryptį. Tai ne tik vyro, bet ir moters savirealizacija. Trečia, turi būti labai stabili, jausti, kur ir kaip stovi, optimalų kontaktą su partneriu. Jei per daug jį "užsigulsi", būsi našta, jei pernelyg atitolsi, būsi pati sau, partneris tavęs nejaus. Visai kaip gyvenime! Šokis - tai vyro ir moters optimalaus bendravimo kodas. Šokis - judesio ir muzikos harmonija.

Susigyventi su antsvoriu

Šokis rekomenduojamas apkūnesnėms ir vyresnėms moterims. „Jis padeda pamilti savo kūną tokį, koks yra. Todėl rekomenduojamas ir jaunoms mergaitėms. Jas, ypač iš prigimties apkūnesnes, veikia dietų laikymosi manija. Pradėjusios šokti ir pamačiusios, kad riebaliukai gali atrodyti gražiai, jos liaujasi kompleksuoti. Juk ir genetiškai kai kurioms moterims geriau turėti penkis papildomus kilogramus. Šokis - sveikatai naudingas užsiėmimas, menas ir socialinis reiškinys. Norėčiau, kad žmonės suprastų, jog tai gražu. Iš tikrųjų tai - moteriškumo mokykla. Šokančios moterys nejaučia jokios konkurencijos, jas vienija solidarumas, jei jos vienišos, bendraminčių būryje to nejaučia. Šiais agresyvumo laikais moterys kenčia: jos turi ir siekti karjeros, ir rūpintis namais. Šokis - tarsi atsvara."

Po vieną – linijomis

„Linijiniai šokiai itin patrauklūs tuo, kad nereikia partnerio. " Ar šokti po vieną nenuobodu? „Labai linksma. Moterys džiaugiasi, bendrauja, atsiveda dukrų. Viena mergina į studiją atsivedė sąnarių skausmo kamuojamą, judėti nelabai galinčią mamą. Ši nešoko, bet... atrado dukrą. „Kai užsisuki buityje, viskas papilkėja. Pamačiau, kad čia dukra laiminga, jaučiasi visai kitaip." Bendraujame šeimomis. Vyrai džiaugiasi, kad žmonos realizuoja save."

Šokis poroje – tarsi terapija

Šokis turi prasidėti ne nuo sporto, o nuo psichologinio nusiteikimo. Porinis šokis pirmiausia yra terapija. Dabar gyvenimo tempas labai didelis, vyras ir moteris matosi mažai. Tarkim, nuėję į sporto klubą, irgi būna atskirai. Vyras ir moteris turi visa palikti namuose ir šokiu išskleisti savo tikruosius pradus - vyriškąjį ir moteriškąjį. Gyvenimas juos verčia elgtis priešingai. Šokis turėtų paskatinti vyrą atrasti dominuojantį pradą, o moterį - sekti paskui vyrą. Šokis juos turi sutaikyti. Žmonėms patinka „užsikabinti", įveikti save, stereotipus. Tarkim, dauguma moterų mano, kad jos šoka geriau nei vyrai. Šokis porą turi išmokyti susitaikyti, nekaltinti, pamiršti pyktį. O fizinė nauda? „Šokant neturi būti svarbus rezultatas, tai turi teikti malonumą. Norisi, kad tai prilygtų pasivaikščiojimui po mišką."

Pajusk naudą

● Per pusvalandį baleto šokėjai sudegina apie 300 kcal, pramoginių šokių šokėjai - 200 kcal.

● Šokant klasikinius šokius - valsą, tango, fokstrotą, kvikstepą, - didesnis krūvis tenka kojų raumenims ir pečių juostai. Šokant energingus Lotynų Amerikos šokius, daugiau dirba nugaros raumenys ir klubai.

● Šokant sambą, salsą ir pan., treniruojami pilvo preso raumenys, judinami vidaus organai, o tai teigiamai veikia moters vidaus organus. Pastebėta, kad sumažėja ar net visai dingsta pilvo skausmai.

● Šokant dirba abu smegenų pusrutuliai, lavėja mąstymo sugebėjimai, gerėja atmintis.

● Šokant maksimaliai juda visas kūnas, pulsuoja kiekviena kūno dalis, svoris krenta, bet... tiek, kiek reikia.

● Šokdamos vargu ar padidinsite raumenų apimtis, tačiau jėgos ir ištvermės įgysite tikrai.

● Šokant vystosi svarbiausias raumuo - širdies. Ji saugoma nuo senėjimo, įvairių veiklos sutrikimų. Po šokio treniruočių lipdamos į penktą aukštą nepritrūksite oro.

● Šokis, kaip ir bet kuri kita fizinė veikla, stiprina imunitetą. Ilgainiui gali padėti atsikratyti kvėpavimo takų uždegimo, infekcijų, chroniško bronchito. Padeda netgi sergantiems astma, palengvina priepuolius.

● Šokant išmokstama reguliuoti kvėpavimą, todėl smegenys aprūpinami pakankamu deguonies kiekiu.

● Šokant ilgainiui išmokstama koordinuoti judesius, susireguliuoja vestibiuliarinis (pusiausvyros) aparatas.

● Šokdami atsikratysite pykinimo nuo supimo važiuojant automobiliu, plaukiant laivu ir pan.

● Išmoksite taisyklingos laikysenos. S formos laikysena, taisyklinga slankstelių kaita judant - sveika stuburui. O juk ne veltui sakoma, kad sveikas stuburas - raktas į sveikatą. Be to, ištiesusi nugarą, pečius, tapsite pastebimai aukštesni. Judesiai taps lengvi, plastiški, laisvi.

● Po tokių pamokų nuotaika būna pakili, nes šokant nervų sistema gamina endorfinus - laimės hormonus.

Parengė J.Ralio gimnazijos vyr. sportinių šokių mokytoja Dalia Ržeuskienė

Daugiau šioje kategorijoje: « Mama,noriu šokti!